Podatnik w trudnej sytuacji może być zwolniony z obowiązku zapłaty
Organ jest uprawniony do umorzenia zaległości podatkowych firmy, która złoży do urzędu wniosek w tej sprawie. Ulga ta jest udzielana tylko ze względu na ważny interes wnioskodawcy lub interes publiczny.
Zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika jest uprawniony do umorzenia zaległości podatkowych. Ulgi tej można udzielić tylko w szczególnych sytuacjach, które zostały określone jako ważny interes podatnika lub interes publiczny. Ponieważ nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogłyby świadczyć o słuszności umorzenia, pojęcia te nie zostały zdefiniowane w ustawie. Dzięki temu charakteryzują się dużą elastycznością pozwalającą uwzględnić nieprzewidywalne zdarzenia. W praktyce organy podatkowe, rozpatrując wnioski, biorą pod uwagę bogate orzecznictwo sądów administracyjnych.
W próbach zdefiniowania ważnego interesu podatnika najczęściej można wskazać dwa elementy składające się na istotę tego pojęcia. Są to:
- trudna sytuacja finansowa;
- zdarzenie losowe obniżające możliwości zapłacenia podatku.
Brak środków finansowych
Trudnej sytuacji finansowej nie można utożsamiać z subiektywnym odczuciem wnioskodawcy dotyczącym jego poziomu życia. Dlatego w postępowaniach związanych z umorzeniem zaległości organy podatkowe badają przychody oraz wydatki gospodarstwa domowego. Istotne jest również posiadanie składników majątku, których sprzedaż może umożliwić spłatę zaległości.
Przykładami ważnego interesu podatnika są sytuacje, w których:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta