Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS prześwietli zarobki świadczeniobiorcy

14 maja 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska

Do 1 czerwca pobierający świadczenia przedemerytalne muszą się rozliczyć 
z zeszłorocznych przychodów z działalności zarobkowej. Zatrudniający takie osoby wystawiają im odpowiednie zaświadczenia.

Wszyscy aktywni świadczeniobiorcy, którzy między 1 marca 2014 r. a 28 lutego 2015 r. pracowali np. na etacie, wykonywali zlecenie czy prowadzili działalność gospodarczą, muszą opowiedzieć się z zarobionych kwot do końca maja. ZUS sprawdzi, czy konkretna osoba przez cały czas była uprawniona do świadczeniowych wypłat, czy może nie należały się one z uwagi na poziom dodatkowych przychodów albo powinny być wpłacane w obniżonej wysokości.

Świadczeniobiorcy muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie wystawione przez płatnika składek potwierdzające przychód z tego okresu. Wymóg poinformowania o zarobkach ciąży też na płatnikach składek, u których te osoby osiągały przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego.

Jeżeli ZUS otrzyma zaświadczenie o przychodzie od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament