Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko spójne regulacje są skuteczne

14 maja 2015 | Praca i ZUS | Ewa Drzewiecka

Zbiór zasad etyki, ubioru czy postępowania z klientami nie musi być częścią regulaminu pracy, aby obowiązywał pracowników. Jednak te dyspozycje nie mogą być sprzeczne z przepisami ani z umowami o pracę.

Kodeks pracy nakazuje firmom wprowadzić regulamin pracy i regulamin wynagradzania, gdy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Tam, gdzie działają związki zawodowe, niekiedy zawiera się układy zbiorowe pracy, które mogą zastępować te regulacje. Ponadto z przepisów wynika powinność sporządzania całego pliku dokumentów kierowanych indywidualnie do podwładnego. Jednocześnie od wielu lat w firmach intensywnie rozwija się zarządzanie personelem, z czym też wiąże się wprowadzanie licznych procedur. Jakie są więc wzajemne relacje dokumentów z zakresu HR (ang. human resources – zasoby ludzkie) i prawa pracy?

Zakładowa konstytucja

Kodeks pracy określa zarówno elementy treści, jak i tryb ustalania oraz wejścia w życie regulaminu pracy. Akt ten normuje organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Powinien zawierać informacje o karach porządkowych (art. 1041 § 2 k.p.). Regulamin nie może przy tym określać postanowień mniej korzystnych dla pracownika, niż wynikają z powszechnych przepisów ustaw i rozporządzeń (art. 9 k.p.). Prawidłowo sporządzony dokument zyskuje walor przepisów prawa pracy (art. 9 k.p.).

Jeżeli w firmie działają związki, to z nimi ustala się ten regulamin. Gdy ich nie ma, a także jeśli nie zgadzają się na treść dokumentu, decyzję samodzielnie podejmuje pracodawca....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament