Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata dla żony nie zawsze wyłączona z kosztów

14 maja 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przedsiębiorca nie rozliczy w rachunku podatkowym wartości pracy swojej małżonki. Inaczej będzie, gdy kupi usługi wykonane przez jej firmę.

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest architektem. Chciałbym, aby na podstawie umowy o dzieło żona wykonała projekt architektoniczny, który wykorzystam na potrzeby prowadzonej działalności. Czy koszt projektu będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT zawierającym katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jak jednocześnie stanowi art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Niezależnie od podstawy

Za „wartość własnej pracy" w rozumieniu przytoczonego przepisu uznaje się wartość wszelkiego rodzaju pracy niezależnie od tego, czy jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament