Auta zastępcze z pełnym odliczeniem
VAT związany z nabyciem samochodów przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umów najmu można uwzględnić w pełni bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 26 marca 2015 r. (I SA/Po 1123/14).
Stan faktyczny
W kwietniu 2014 r. spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji w zakresie odliczenia VAT. Chodziło o podatek od wydatków związanych z pojazdami zastępczymi. Podatnik wyjaśnił, że głównie prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej pojazdów samochodowych, a także wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek. W związku z prowadzoną działalnością będzie wykonywał naprawy w pojazdach swoich kontrahentów. Na czas ich trwania zawiera z kontrahentem umowę najmu pojazdu zastępczego. Umowa najmu zawiera postanowienia dotyczące warunków udostępnienia pojazdu zastępczego na czas wykonywania naprawy.
Podatnik zapytał, czy w przypadku poniesienia wydatków związanych z pojazdami zastępczymi przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Spytał także, czy będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zastępczego.
Odpowiedź fiskusa okazała się niesatysfakcjonująca dla podatnika. W ocenie urzędników zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta