Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auta zastępcze z pełnym odliczeniem

14 maja 2015 | Dobra Firma
Jarosław Ziobrowski
źródło: materiały prasowe
Jarosław Ziobrowski

VAT związany z nabyciem samochodów przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umów najmu można uwzględnić w pełni bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 26 marca 2015 r. (I SA/Po 1123/14).

Stan faktyczny

W kwietniu 2014 r. spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji w zakresie odliczenia VAT. Chodziło o podatek od wydatków związanych z pojazdami zastępczymi. Podatnik wyjaśnił, że głównie prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej pojazdów samochodowych, a także wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek. W związku z prowadzoną działalnością będzie wykonywał naprawy w pojazdach swoich kontrahentów. Na czas ich trwania zawiera z kontrahentem umowę najmu pojazdu zastępczego. Umowa najmu zawiera postanowienia dotyczące warunków udostępnienia pojazdu zastępczego na czas wykonywania naprawy.

Podatnik zapytał, czy w przypadku poniesienia wydatków związanych z pojazdami zastępczymi przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Spytał także, czy będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu zastępczego.

Odpowiedź fiskusa okazała się niesatysfakcjonująca dla podatnika. W ocenie urzędników zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane – choćby przejściowo – do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament