ZUS kwestionuje także sprawiedliwy podział
Inspektorzy kontroli często stosują zasadę globalnego kwestionowania świadczeń socjalnych. Tymczasem bez badania sytuacji poszczególnych osób nie sposób właściwie ustalić, czy otrzymane świadczenia były adekwatne do sytuacji konkretnego pracownika.
Czy ZUS ma prawo badać świadczenia wypłacane z funduszu socjalnego w kontekście ich wliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?
Tak,
ZUS ma takie prawo. Co więcej, ma obowiązek kwestionować takie świadczenia, które pozornie są wypłacane jako socjalne, ale w istocie jest to tylko sposób na uniknięcie składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli pracodawca postanowi, że z funduszu socjalnego wypłaci pracownikom np. premie za dobre wyniki pracy, to oczywiście takie wypłaty nie są świadczeniami socjalnymi i nie korzystają z wyłączenia z podstawy składek.
Problem dotyczy jednak takich świadczeń, które ewidentnie realizują cele socjalne, ale których wyłączenie ze składek ZUS kwestionuje z powodu naruszenia procedury ich przyznawania czy też ustalenia przez pracodawcę nieakceptowanych przez organ kryteriów przyznawania świadczeń.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe składek nie nalicza się od świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Tu zaczyna się spór. Uważam, że warunkiem wyłączenia z podstawy wymiaru jest:
- po pierwsze, finansowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta