Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie finanse bez specnadzoru

14 maja 2015 | Ekonomia
Wraz z Polską z procedury nadmiernego deficytu zostanie zwolniona Malta
źródło: Rzeczpospolita
Wraz z Polską z procedury nadmiernego deficytu zostanie zwolniona Malta

Gospodarka | Bruksela znosi procedurę nadmiernego deficytu wobec naszego kraju. Ale dalej będzie się uważnie przyglądać polityce budżetowej rządu.

Anna Słojewska z Brukseli

Komisja Europejska zdecydowała w środę o zniesieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Obowiązywała ona od 2009 roku i została czasowo zawieszona w 2014 roku. Teraz Bruksela ją kończy. Formalnie nastąpi to 19 czerwca w czasie rady ministrów finansów UE. To rok przed terminem, bo mieliśmy czas na obniżenie deficytu do 2015 roku.

Zachęta do luzowania

KE podejmuje pozytywną dla Polski decyzję w roku wyborczym, stwarzając tym samym rządowi zachętę do poluzowania polityki budżetowej. Odżegnuje się jednak od politycznych motywacji. – W Komisji Europejskiej nie dostosowujemy decyzji do cyklu wyborczego – powiedział Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych. KE wzięła pod uwagę dane statystyczne i podjęła jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję.

Według ostatnich danych Eurostatu deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w 2014 roku 3,2 proc. PKB, ale po odjęciu kosztów reformy emerytalnej (na co pozwala pakt stabilności i wzrostu) wskaźnik ten zmniejszył się do poniżej 3 proc PKB.

Ponadto w średnim terminie, czyli w latach 2015–2016, KE przewiduje dalsze obniżanie deficytu do poziomu odpowiednio 2,8 i 2,6 proc. PKB. Tak więc zarówno dane za ostatni rok potwierdzają zejście poniżej poziomu 3 proc. PKB, czyli maksimum dopuszczalnego w pakcie stabilności i wzrostu, jak i prognozy mówią o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament