Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymusowa przerwa w stażu z mizerną rekompensatą

14 maja 2015 | Praca i ZUS
Agata Lankamer-Prasołek
źródło: materiały prasowe
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
źródło: materiały prasowe
Karol Lankamer

Sądowe orzeczenie o przywróceniu podwładnego na etat restytuuje stosunek pracy. Doprowadza więc do jego powstania na warunkach sprzed zakwestionowanego rozstania. Ale nie w pełnym zakresie.

Pracownik zostanie przywrócony do pracy wskutek przegranego przez pracodawcę sporu z podwładnym, toczącego się wokół nieuzasadnionego lub niezgodnego z przepisami wypowiedzenia umowy (art. 45 § 1 k.p.) lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.). W obu przypadkach sąd ma prawo, stosownie do żądania pracownika, orzec o bezskuteczności wymówienia, a gdy doszło do rozwiązania angażu – o przywróceniu go do pracy.

Jeśli podejmie on pracę w wyniku przywrócenia, do okresu jego zatrudnienia wlicza się czas pozostawania bez zajęcia, za który przyznano mu wynagrodzenie. Może być ono wypłacone za miesiąc, dwa lub trzy miesiące. Wyjątkiem są pracownicy podlegający szczególnej ochronie, którym przysługuje ono za cały okres pozostawania bez etatu. W pozostałym zakresie czas pozostawania bez pracy nie stanowi przerwy skutkującej utratą uprawnień uzależnionych od ciągłości zatrudnienia (art. 51 § 1 i art. 57 § 4 k.p.).

Odmiennie natomiast jest w przepisach ubezpieczeniowych. W nich przywrócenie do pracy oznacza, że w wyniku wadliwego rozwiązania angażu stosunek pracy nie ustał i trwa nieprzerwanie w okresie bez pracy. Rodzi to wątpliwości dotyczące tego, jak kwalifikować czas pozostawania bez etatu >patrz ramka.

Reaktywacja etatu

Roszczenie o przywrócenie do pracy przysługuje pracownikowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament