Za sobotnią pracę płaca zamiast wolnego
Dzień oddawany za obowiązki służbowe wykonywane w sobotę nie może być krótszy niż przepracowany wtedy czas. Za pozostałe godziny należy wypłacić wynagrodzenie. Dotyczy to zwłaszcza niepełnoetatowców.
Zatrudniamy na pół etatu pracownika, który od poniedziałku do piątku ma od dwóch do ośmiu godzin zajęć dziennie. Zgodnie z umową o pracę nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu przeciętnie ponad 38 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym. W wolną sobotę pracował dziewięć godzin, za co udzieliliśmy mu dnia wolnego od pracy w kolejnym tygodniu. Przypadł on jednak w dniu, w którym zgodnie z harmonogramem podwładny miał przepracować tylko dwie godziny. Czy musimy dać mu kolejny dzień wolny, aby oddać pozostałe przepracowane godziny? Jeżeli nie, to jak należy je zrekompensować? – pyta czytelnik.
W tym przypadku:
- dwie godziny zostały zrekompensowane dniem wolnym,
- za kolejne sześć godzin należy wypłacić zwykłe wynagrodzenie,
- dziewiąta godzina stanowi nadgodzinę dobową w zwykłym dniu i powinna być zrekompensowana w sposób przypisany do takich nadgodzin,
- udzielenie dnia wolnego doprowadziło do zachowania zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta