Dwanaście miesięcy to może być zbyt długo
Roczny okres rozliczeniowy może wprowadzić w zasadzie każdy pracodawca, powołując się na przyczyny obiektywne, techniczne lub dotyczące organizacji pracy. Musi jednak uzyskać na to zgodę reprezentantów załogi.
Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym elastyczniej można zaplanować czas pracy. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw opartych na sezonowości. Wydłużenie okresu rozliczeniowego pozwala zredukować wypłatę wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach przez udzielanie czasu wolnego poza sezonem, gdy zapotrzebowanie na pracę jest mniejsze.
Nowelizacja k.p. pozwoliła na wydłużenie okresu rozliczeniowego do dwunastu miesięcy wszystkim pracodawcom niezależnie od branży, liczby zatrudnionych czy ich kondycji finansowej. Wcześniej krąg uprawnionych do tego firm był bardzo ograniczony przez przepisy k.p. czy tzw. ustawę antykryzysową. Obecnie warunkiem stosowania tak długiego okresu rozliczeniowego jest wystąpienie u pracodawcy przyczyn „obiektywnych lub technicznych lub dotyczących organizacji pracy". Sformułowanie to jest na tyle ogólne, że sporo zakładów mogłoby z tego rozwiązania skorzystać. Jednak na wydłużenie okresu rozliczeniowego muszą się również zgodzić reprezentanci pracowników. Są to związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników wyłonieni przez nich w tym celu.
Wybór załogi
Przepisy nie przewidują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta