Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższa emerytura za studia lub opiekę

14 maja 2015 | Praca i ZUS | Jan Kalicki
Sposób uwzględniania w kapitale początkowym okresów składkowych i nieskładkowych po zmianie przepisów
źródło: Rzeczpospolita
Sposób uwzględniania w kapitale początkowym okresów składkowych i nieskładkowych po zmianie przepisów

Osoby, które przed 1999 r. studiowały lub zajmowały się dzieckiem, będą miały wyższą emeryturę. Większe pieniądze otrzymają zarówno przyszli emeryci, jak i ci, którzy już nabyli uprawnienia emerytalne.

Jan Kalicki

Od 1 maja br. obowiązuje ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja zawiera kilka korzystnych rozwiązań zarówno dla przyszłych, jak i obecnych emerytów. Skorzystają na nich m.in. osoby, które przed 1999 r. studiowały lub opiekowały się dzieckiem.

Za opiekę

Nowelizacja z 5 marca zawiera m.in. rozwiązania, które pozwolą podwyższyć kapitał początkowy. A że jest to jeden ze składników nowej emerytury, po jego przeliczeniu wyższe będzie też świadczenie emerytalne.

Przypomnijmy, kapitał początkowy ustalany jest dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. za okresy składkowe i nieskładkowe, które przebyły przed 1 stycznia 1999 r. W tym celu ZUS oblicza najpierw tzw. emeryturę hipotetyczną na 1 stycznia 1999 r., a następnie uzyskaną wartość mnoży przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 62 lat (wg tablicy ogłoszonej w 1999 r.), tj. przez 209 miesięcy. Ustalając emeryturę hipotetyczną, każdy rok składkowy ZUS mnożył dotychczas wskaźnikiem 1,3 proc. podstawy wymiaru, a nieskładkowy – po 0,7 proc. tej podstawy. Podstawa wymiaru to wypadkowa zarobków i przeciętnych płac z wybranych lat przypadających przed 1999 r. oraz kwoty bazowej z II kwartału 1998 r. (1220,89 zł).

Okresami nieskładkowymi, które ZUS uwzględnia przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10140

Wydanie: 10140

Spis treści
Zamów abonament