Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca jako wkład do spółki osobowej

30 września 2016 | Prawo w biznesie | Maciej Bratkowski

Planuję założenie spółki jawnej wraz z dwoma innymi osobami. Pozostali wspólnicy wniosą przede wszystkim kapitał, a ja, ze względu na swoje kontakty i znajomość branży, mam zamiar określić swój wkład jako pracę na rzecz spółki. Jest to dość niecodzienne rozwiązanie, dlatego chciałbym zrobić to w sposób poprawny, który nie będzie powodował komplikacji i nieporozumień między wspólnikami. Jak należy to zrobić? – pyta czytelnik.

Trzeba zgodzić się z czytelnikiem, że określanie wkładu wspólnika w postaci pracy jest rozwiązaniem dość rzadko spotykanym. Prawdą jest też, że jego nieprawidłowe określenie w umowie spółki zwykle powoduje problemy z ustaleniem wartości takiego wkładu i realizacją wynikających z niego uprawnień. Aby uniknąć tych zagrożeń, pomijając już pewne spory doktrynalne, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jakie one są?

Proporcja wkładów

Po pierwsze, warto określić łączną wysokość tego wkładu, aby nie było wątpliwości, jak ukształtowana jest proporcja wkładów poszczególnych wspólników. Ma to duże znaczenie, bo choć dla spółek osobowych Kodeks spółek handlowych nie przewiduje powiązania wysokości wkładu z udziałem w zysku, to już regulacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10562

Wydanie: 10562

Spis treści
Zamów abonament