Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważność umowy o zakazie konkurencji

30 września 2016 | Prawo w biznesie | Dobrawa Szymlik-Aksamit

Nie można wyprowadzić wniosku o nieważności umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na podstawie wypłaty przez pracodawcę odszkodowania za okres karencji ustalonego w oparciu o zaniżoną podstawę jego obliczenia. Zastosowanie znajduje wówczas przepis ustawy określający minimalną wysokość odszkodowania.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 lipca 2015 r., I PK 252/14.

Powód prowadził własną działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji i sprzedaży artykułów spożywczych (m. in. konserw rybnych), przemysłowych i alkoholowych. Pozwany był zatrudniony u powoda na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku przedstawiciela handlowego za wynagrodzeniem zasadniczym powiększonym o premię uzależnioną od miesięcznego obrotu netto.

W dniu rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron powód i pozwany zawarli umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (dalej: Umowa). W Umowie pozwany zobowiązał się, że w okresie trzech miesięcy od dnia ustania stosunku pracy nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności prowadzonej przez powoda, niezależnie od podstawy prawnej. Przez okres karencji pozwanemu miało przysługiwać odszkodowanie w wysokości 25 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przez niego przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Natomiast pozwany zobowiązał się zapłacić powodowi karę umowną 50 tys. zł w przypadku naruszenia przez niego umownego zakazu konkurencji.

Po rozwiązaniu stosunku pracy powód wypłacił pozwanemu odszkodowanie za cały okres karencji, w wysokości obliczonej w oparciu o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10562

Wydanie: 10562

Spis treści
Zamów abonament