Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spragniony i głodny podwładny nie będzie dobrze pracował

30 września 2016 | Dobra Firma | Rafał Krawczyk

Mimo że lato się już skończyło, szef nie jest zwolniony z obowiązku dostarczenia pracownikom wody. Niektórzy pracodawcy muszą też zadbać o dodatkowe świadczenia, np. posiłki.

Dostarczanie pracownikom wody w czasie upałów to tylko jedna z powinności pracodawców związanych z dbaniem o zdrowie zatrudnionych. Niektórzy zatrudniający dobrowolnie fundują załodze dodatkowe świadczenia, np. posiłki w służbowych stołówkach czy katering dostarczany przez zewnętrzne firmy.

Oprócz tych fakultatywnych działań przepisy przewidują rodzaje prac, przy których zakład ma obowiązek nakarmić pracowników. Także dostarczanie podwładnym środków higieny osobistej nie może zależeć od dobrej woli szefa.

Mydło dla każdego...

Środki higieny osobistej, które każdy pracodawca ma zapewniać załodze, to przede wszystkim mydło i ręczniki. Jeśli zatrudnieni wykonują prace powodujące szczególnie mocne zabrudzenia, firma powinna też zagwarantować inne środki myjące. Przyjmuje się, że przy pracach, które nie powodują konieczności mycia twarzy lub całego ciała, szef może zrealizować ten nakaz, udostępniając w toaletach mydło w dozownikach, jednorazowe papierowe ręczniki lub suszarki do rąk.

Jeżeli środki higieny osobistej przydziela się podwładnym indywidualnie, ich ilość i częstotliwość wydawania określa pracodawca. Uwzględnia przy tym rodzaj prac wykonywanych przez etatowców i stopień zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach. Pracownikom należy udostępnić też odpowiednie pomieszczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10562

Wydanie: 10562

Spis treści
Zamów abonament