Wzór sprzed wieku dobry i dziś
Osiedle WuWa2 w okolicy Nowych Żerników ma stać się kolejnym z wrocławskich centrów, obok Rynku i Hali Stulecia. Koncepcja nawiązuje do modelowego osiedla z 1929 roku.
Nad projektem WuWy2 czuwa blisko czterdziestu wrocławskich architektów, domy powstają na czterdziestu hektarach należących do miasta. Nowe Żerniki mają spełnić założenia zrównoważonego budownictwa – współcześnie obowiązującej koncepcji łączącej ekologię, ergonomię i ekonomię. Według niej należy budować tak, aby efekty można było scharakteryzować czterema „R": zmniejszyć zużycie materiałów, zasobów naturalnych i energii koniecznej do wzniesienia domu (reduce), ponowne wykorzystywać materiały konstrukcyjne tam, gdzie to możliwe (reuse), używać materiałów z recyklingu oraz zapewnić możliwości ich późniejszego odzyskania (recycle), wreszcie korzystać z naturalnych źródeł energii oraz odnawialnych surowców (renewable).
Nie mniej ważny od ekologii jest aspekt społeczny – szacuje się, że obywatel kraju rozwiniętego spędza w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta