Ostatnie dni czerwonego cara
Niezdrowy tryb życia, pijaństwo i w konsekwencji udar mózgu czy może jednak wyrafinowane morderstwo? Przyczyny śmierci Stalina wciąż budzą kontrowersje.
W 60. rocznicę śmierci despoty odtajniono dokumenty, które miały ponad wszelką wątpliwość potwierdzać, że przyczyną jego zgonu były jedynie poważne problemy zdrowotne i hulaszczy tryb życia. 11 stron dokumentów opisujących przyczyny śmierci sowieckiego „pacjenta numer jeden" powstało jako rezultat sekcji zwłok przeprowadzonej kilka godzin po śmierci Stalina 5 marca 1953 r.
Raport nosi znamiona wysokiej wiarygodności. Odnosi się wrażenie, że nie jest w żaden sposób upiększony ani nie ukrywa ważnych dla ustalenia przyczyn śmierci informacji o trybie życia dyktatora. 75-letni Józef Dżugaszwili cierpiał na bardzo zaawansowaną marskość wątroby oraz rozległą miażdżycę naczyń krwionośnych. Dokument z sekcji wskazuje, że bezpośrednią przyczyną zgonu tyrana był udar mózgu spowodowany alkoholem.
Libacje pod czujnym okiem dyktatora
Tego dnia Stalin popijał gruzińskie wino. Dyktator w wolnych chwilach pił dużo i lubił mieszać różne gatunki alkoholu – najczęściej wina gruzińskie z czystą rosyjską wódką. Jadał do tego wykwintne, ale najczęściej zdecydowanie tłuste potrawy. Wśród Gruzinów krążyła plotka, że Stalin nie mógł odziedziczyć smaku po ojcu – szewcu Wissarionie Dżugaszwilim. Wielkopańskie zachcianki Stalina uzasadniano ogromnym podobieństwem Józefa do dwóch ludzi, z którymi jego matka miała rzekomo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta