Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko pracodawca może sprawdzać osoby przebywające na chorobowym

30 września 2016 | Dobra Firma | Edyta Głowińska

Korzystając z usług firm zewnętrznych, które kontrolują zwolnienia lekarskie, przedsiębiorcy powinni pamiętać o odpowiednim upoważnieniu ich pracowników.

Zgodnie z przepisami pracownik musi udokumentować niezdolność do pracy zaświadczeniem lekarskim. Zaświadczenia lekarskie przedkładane pracodawcom mogą być kontrolowane. Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, kontroli może dokonać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób może przeprowadzić ją we własnym zakresie.

Kontrola może dotyczyć strony:

- formalnej, tj. sprawdzenia, czy zaświadczenie nie zostało sfałszowane i czy wydano je zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, bądź

- merytorycznej tj. prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego i ustalenia czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Kto sprawdza

Zasady kontroli określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10562

Wydanie: 10562

Spis treści
Zamów abonament