Podatek obniża o połowę rentowność sektora
Paweł Sienkiewicz: Wymagania rosną, ale banki nadal chcą udzielać kredytów – mówi dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Deutsche Bank Polska.
Materiał powstał we współpracy z Deutsche Bank Polska
Rz: Rynek kredytów konsumenckich w Polsce jest jednym z najbardziej nasyconych w Europie i rośnie w jednocyfrowym tempie. Jak program 500+ wpływa na tę część rynku bankowego?
Paweł Sienkiewicz: Przyrost portfela kredytów gotówkowych przyhamował. Jednocześnie widać spadek liczby kredytobiorców i konsekwentnie rosnącą średnią wartość udzielonego kredytu. Zmienia się więc struktura tego portfela – część małych kredytów przechodzi do firm pożyczkowych, część „ucieka", bo beneficjenci programu 500+ nie potrzebują już dodatkowego finansowania w wysokości 1000–2000 zł. Dlatego banki, które specjalizują się w niskokwotowych pożyczkach, mogą stracić część biznesu. Z kolei te obsługujące klientów średnio zamożnych i zamożnych odnotowują wzrost akcji kredytowej i samych kwot.
Jak to wygląda w waszym banku?
Specjalizujemy się w wyższym segmencie rynku. Ofertę kredytów gotówkowych kierujemy przede wszystkim do klientów zamożnych i mikroprzedsiębiorców – przedstawicieli wolnych zawodów, a tu potrzeby związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta