Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS nie ma pełnej swobody, decydując o przywróceniu terminu

30 września 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców jest dobrowolne i ustaje w razie spóźnienia w opłaceniu składek. W razie odmowy prawa do jego kontynuowania, można o to walczyć w sądzie.

Prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Natomiast dobrowolne jest dla nich ubezpieczenie chorobowe. Zostają nim objęci od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia, kiedy takie pismo zgłosili w ZUS. Tak stanowi art. 14 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 936 ze zm.; dalej ustawa o sus).

Fikcja w urzędzie

Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym może jednak nastąpić od dnia wskazanego we wniosku wtedy, gdy zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dokona się w terminie z art. 36 ust. 4 ustawy o sus. Przewiduje to jej art. 14 ust. 1a.

Jednak dobrowolne ubezpieczenie na podstawie tego przepisu powstaje od dnia wskazanego we wniosku tylko przy równoczesnym objęciu obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. Przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych dokona się w ciągu 7 dni od daty powstania wymogu ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Ma on na celu stworzyć fikcję jednoczesnego zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego oraz chorobowego na wniosek. Nie odnosi się on natomiast do przypadków, gdy dobrowolne ubezpieczenie powstaje od chwili zgłoszenia wniosku. Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy w wyroku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10562

Wydanie: 10562

Spis treści
Zamów abonament