Uzyskiwanie pozwoleń w procesie inwestycyjnym – nowe zasady
Nowelizacja przepisów dotyczących uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz innych decyzji inwestycyjnych przyznaje m.in. nowe uprawnienia organizacjom ekologicznym. Inwestorom trudniej będzie realizować przedsięwzięcia wymagające uzyskania takich decyzji.
Zmiany wprowadza ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, podpisana przez prezydenta 20 kwietnia 2021 r. Wejdzie ona w życie w ciągu 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.
Zmiana przepisów stanowi reakcję na kierowane do Polski uwagi Komisji Europejskiej co do wadliwej implementacji do prawa polskiego przepisów prawa Unii Europejskiej, to jest dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne. Jest to tzw. „Dyrektywa EIA", która reguluje kwestie ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Wprowadzane zmiany dotyczą obowiązku zapewnienia pełnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących ochrony środowiska. Uwagi Komisji dotyczyły także zastosowania tzw. środków tymczasowych, czyli środków umożliwiających wstrzymanie realizacji planowanego przedsięwzięcia do czasu rozstrzygnięcia czy decyzje zezwalające na jego realizację są zgodne z prawem.
Ekolodzy zaskarżą pozwolenie na budowę
Z perspektywy inwestorów najważniejszym nowym rozwiązaniem prawnym, które wprowadza nowelizacja, jest możliwość zaskarżania przez organizacje ekologiczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta