Milionowe apanaże deweloperów
Wśród 33 najsowiciej wynagradzanych menedżerów, budowniczych nieruchomości, są tylko trzy kobiety.
Siedmiocyfrowe wynagrodzenie nie jest rzadkością, jeśli chodzi o członków zarządów spółek deweloperskich notowanych na warszawskiej giełdzie. Zgodnie ze sprawozdaniami finansowymi firm, w 2020 r. apanaże opiewające na ponad 1 mln zł otrzymało 33 menedżerów.
Na wynagrodzenia najwyższej kadry zarządzającej składają się premie uzależnione od określonych parametrów, zazwyczaj wyników finansowych. Dlatego sięgające nawet kilkudziesięciu procent rok do roku odchylenia – in plus i in minus – nie powinny dziwić.
Pierwsza trójka
Stawkę otwiera Mariusz Książek, prezes i współzałożyciel mieszkaniowo-magazynowego Marvipolu. Menedżer otrzymał prawie 4,5 mln zł, o 42 proc. mniej niż rok wcześniej.
Spółka w sprawozdaniu nie podaje wynagrodzeń w rozbiciu na część stałą i zmienną, ale w przypadku Książka od tego roku sprawa będzie już jasna. Latem 2020 r. doszło do istotnej zmiany polityki wynagradzania: od sierpnia prezes nie pobiera już żadnych premii, poprzestając na stałej pensji w wysokości do 50-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w 2020 r. to 270 tys. zł). Z drugiej strony, Marvipol przyjął politykę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta