Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kreml nie chce wojny

30 kwietnia 2021 | Plus Minus
Putin groził interwencją na Ukrainie  m.in. po to, by zmusić Kijów do negocjacji w sprawie Donbasu. Na zdjęciu:  rosyjskie ćwiczenia wojskowe  na Morzu Czarnym, 22 kwietnia 2021 r.
autor zdjęcia: Sergei Malgavko
źródło: Getty Images
Putin groził interwencją na Ukrainie m.in. po to, by zmusić Kijów do negocjacji w sprawie Donbasu. Na zdjęciu: rosyjskie ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym, 22 kwietnia 2021 r.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Forum

Przeciętnego Rosjanina nie obchodzi Donieck czy Ługańsk, nie przywiązuje takiej wagi do Ukrainy, aby być gotowym na widok powracających w trumnach chłopców jak z Afganistanu. Putin to wie - mówi Mark Galeotti, pisarz, znawca Rosji.

Plus Minus: Wracamy do świata zimnej wojny, jaki istniał do 1989 r., tylko tym razem zamiast Związku Radzieckiego przeciwnikiem Stanów Zjednoczonych będą Chiny?

Nie ma wątpliwości, że dla Joe Bidena absolutnym priorytetem polityki zagranicznej jest powstrzymanie rosnącej potęgi Chin. To wywołuje zresztą zaniepokojenie wielu krajów, które nie chcą zostać sprowadzone do roli pionka na amerykańsko-chińskiej szachownicy. W tym Rosji. Paradoksalnie, gdy Biden nazwał Władimira Putina „mordercą", w Moskwie przyjęto to z oburzeniem, ale i z satysfakcją, jako sygnał, że Kreml jeszcze coś znaczy. Z tego samego powodu Putin straszył wywołaniem wojny na Ukrainie, byle wymusić na amerykańskim przywódcy spotkanie na szczycie jak za czasów Leonida Breżniewa, gdy Związek Radziecki i Stany Zjednoczone dzieliły świat.

Mimo wszystko to nie będzie zimna wojna w wersji 2.0. Ameryka jest wciąż potężna, ale przestała być hegemonem. O tym może się przekonać każdy, kto śledzi los Nord Stream 2: Waszyngton nie jest w stanie wymusić na Niemczech wstrzymanie projektu budowy tego gazociągu. W połowie lat 50. XX wieku Stany to była ponad połowa światowej gospodarki. Dziś to mniej niż ćwiartka. Wciąż bardzo dużo, ale to jednak nie to samo. Wchodzimy więc w świat z dwoma dominującymi graczami, ale jednocześnie znacznie bardziej złożony niż powojenny układ dwubiegunowy.

Bank...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11951

Wydanie: 11951

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Prospekt NN Nasze Jutro 2025

Prospekt NN Nasze Jutro 2030

Prospekt NN Nasze Jutro 2035

Prospekt NN Nasze Jutro 2040

Prospekt NN Nasze Jutro 2045

Prospekt NN Nasze Jutro 2050

Prospekt NN Nasze Jutro 2055

Prospekt NN Nasze Jutro 2060

Prospekt NN OFE

Nieprzypisane

Prospekt NN DFE

Zamów abonament