Po orzeczeniu TSUE możliwy zwrot sankcji VAT
Podatnik ma prawo zakwestionować rozstrzygnięcie, w którym skarbówka ustaliła mu dodatkowe zobowiązanie w VAT - mówi Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
- 15 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-935/19, w którym uznał, że sankcja 20 proc. w ustawie o VAT jest niezgodna z prawem UE. Jakie ma to znaczenie praktyczne dla polskich podatników?
Wyrok ma doniosłe znaczenie praktyczne. Przede wszystkim potwierdza starą regułę niekarania za działania, w których podatnik sam naprawił swój błąd. Istotą kary jest jakaś penalizacja, naprawa tego, co często jest nie do naprawienia. Regułę tę wyraża łacińska paremia znana jeszcze z prawa rzymskiego, tj. Poena constituitur in emendationem hominum, co oznacza, że kara ustanowiona jest w celu poprawienia ludzi. W rozpatrywanej przez TSUE sprawie podatnik sam dokonał korekty rozliczeń VAT oczekiwanej przez organ podatkowy, który zakwestionował prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia nieruchomości, która powinna była być zwolniona z VAT. Jak wskazał sąd odsyłający, wprowadzenie sankcji administracyjnej miało na celu przekonanie podatników do rzetelnego i starannego wypełniania deklaracji podatkowych. Tymczasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta