Kobiecy głos w debacie
Kulisy polityki | Wiek XVIII zaczął przynosić powolne zmiany statusu kobiet, które do tej pory uważano za zależne od mężczyzn.
W latach 1788–1792 kobiety były jednak jeszcze mało widoczne w życiu publicznym. Nie miały wtedy i także długo później praw politycznych – przypomina dr Angela Sołtys. –Unikatowym i ciekawym świadectwem są więc pamiętniki Wirydianny z Radolińskich Fiszerowej wydane po raz pierwszy w Londynie w 1975 roku. Świadczą o jej niebywałej inteligencji, ale też ogromnym postępie w zakresie emancypacji, jakiego sama dokonała. Podaje przykład własnej matki, którą mąż strofował, kiedy chciała wyrazić swoje zdanie. Ojciec nigdy nie przestał traktować jej matki jak dziecka, z którym się ożenił. I rzeczywiście, miała wtedy 12 lat. To nie było wtedy coś wyjątkowego.
Gdy Antoni Kwilecki, pierwszy mąż Wirydianny Fiszerowej, został wybrany na posła, zabrał ją do Warszawy i miała możliwość obserwowania wydarzeń Sejmu Wielkiego. – Opowieść o tym tak rozpoczyna: „A oto rozpoczął się okres najświetniejszy mojego życia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta