Trzyczęściowa Rzeczpospolita
Rozmowa | Dr Zbigniew Hundert wyjaśnia, jak Konstytucja 3 maja regulowała stosunki między Koroną Polską a Wielkim Księstwem Litewskim
Jakie miejsce w historii dokumentów polsko-litewskich zajmuje podpisane 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów?
To chyba najważniejszy akt od czasów unii lubelskiej zawartej w 1569 roku, który regulował na nowo wzajemne relacje dwóch odrębnych bytów państwowych w jednej Rzeczypospolitej. Zaręczenie było rodzajem suplementu do Konstytucji 3 maja, zadośćuczynieniem czy też ustępstwem wobec oczekiwań wielu obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dawało im wszak poczucie, że Litwa nie straci tożsamości państwowej i poszanowane zostaną jej tradycje. W praktyce Zaręczenie obowiązywało tylko do lipca 1792 roku, kiedy została przegrana wojna w obronie Konstytucji, a król Stanisław August przystąpił do targowicy.
Historia pokazuje, że przez wiele lat nasze kraje łączyła szorstka przyjaźń.
Rzeczywiście. Często się mówi o litewskim partykularyzmie, a nawet separatyzmie w ramach jednej Rzeczypospolitej. Wiadomo, że związek Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego nie był równy, bo silniejszym partnerem w tym układzie była Korona. I to od początku, kiedy po unii lubelskiej wspólne państwo stało się faktem.
Czy Zaręczenie było równie istotne dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta