Konstytucja pierwsza w Europie
Rozmowa | Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, o wystawie, która opowiada o wydarzeniach sprzed 230 lat i ma prowokować do refleksji.
Wystawa powstała w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, więc ma charakter jubileuszowy, a jednocześnie ożywia emocje, bo oglądamy ją w sercu tamtych wydarzeń.
Tak, Konstytucja 3 maja ściśle wiąże się nie tylko z historią ustrojową Polski, ale także z losami Zamku. Uchwalona została w Sali Senatorskiej w 1791 roku i jej duch rzeczywiście nadal jest w tym miejscu odczuwalny. Wystawę prezentujemy w autentycznych wnętrzach z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, co wprowadza widzów w klimat negocjacji, uzgodnień i tajnych narad, a potem w oficjalne publiczne zaprzysiężenie Ustawy Rządowej.
Na ile Sala Senatorska została wiernie zrekonstruowana w powojennej odbudowie? Na rycinach z czasów stanisławowskich były jeszcze galerie...
Stał na nich tłum obserwatorów, który po uchwaleniu Konstytucji urządził wielką radosną wrzawę. Była słyszana nawet na placu Zamkowym, więc ciżba, która zebrała się pod Zamkiem, zareagowała także entuzjastycznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta