Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możliwe scenariusze

30 kwietnia 1998 | Ekonomia | GW

GIEŁDA

Publiczne wezwanie do sprzedaży akcji

Możliwe scenariusze

Możliwe jest ogłoszenie publicznego wezwania do sprzedaży akcji przed uzyskaniem przez ogłaszającego wymaganych prawem zezwoleń wydawanych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd czy NBP. W takim przypadku ogłoszenie wezwania miałoby charakter warunkowy.

Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 118, poz. 754 z późn. zm. ) przewiduje trzy przypadki, w których akcjonariusz ma obowiązek ogłosić publiczne wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji:

1) gdy akcjonariusz spółki publicznej ma zamiar wystąpić z żądaniem umieszczenia w porządku obrad WZA sprawy podjęcia uchwały o wycofaniu akcji spółki z obrotu publicznego (art. 86 ust. 4 ustawy) ,

2) nabywania w obrocie wtórnym, w okresie krótszym niż 90 dni, akcji dopuszczonych do publicznego obrotu, zapewniających co najmniej 10 proc. ogólnej liczby głosów na WZA (art. 151 ust. 1 ustawy) ,

3) nabywania pozostałych akcji spółki publicznej w przypadku, gdy akcjonariusz osiągnie ponad 50 proc. głosów na WZA.

Treść wezwań,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament