Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Honor typografa

30 kwietnia 1998 | Wspomnienia | MM

Leon Urbański (1926 --1998)

Honor typografa

"Nie jesteśmy artystami, tylko rzemieślnikami. Typografia wymaga dobrej roboty i szacunku dla odbiorcy. Trzeba umieć podać swą pracę klientowi" -- te słowa Leon Urbański do znudzenia powtarzał studentom.

Mało który grafik zdobywa się na podobną skromność. W dodatku grafik obsypywany nagrodami na prestiżowych konkursach, uhonorowany ważnymi odznaczeniami, uznawany za mistrza w swoim fachu. Wszystko to było udziałem Leona Urbańskiego.

Zmarłego 16 kwietnia artystę większość uważała za króla polskiej typografii i absolutny autorytet w dziedzinie książki. Kilka dni po jego śmierci nadszedł list ze Stanów Zjednoczonych. Jego autorem jest Krzysztof Lenk, profesor Rhode Island Shoode of Design w Providence, artysta i pedagog. Kilka zdań z listu przeczytała mi Krystyna Urbańska, żona zmarłego grafika. "Otworzył mi oczy na to, czym jest typografia i jak wspaniałą sztuką bywa w ręku i oku wielkiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament