Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedno z drugim musi się wiązać

30 kwietnia 1998 | Prawo | CM

TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU

Czy prawa człowieka są częścią prawa Wspólnoty Europejskiej

Jedno z drugim musi się wiązać

CEZARY MIK

Jeśli prawa człowieka wkraczają w materię prawa wspólnotowego, to Trybunał w Luksemburgu ma prawo oceniać zgodność regulacji krajowych i wspólnotowych z prawem jednostki.

Friedrich Kremzow, obywatel austriacki, oskarżony ozabójstwo i nielegalne posiadanie broni, został ostatecznie skazany na dożywotnie więzienie (w I instancji na 20 lat pozbawienia wolności i umieszczenie w zakładzie dla psychicznie chorych) . Sąd apelacyjny odrzucił jego prośbę o kasację.

Europejska Komisja Praw Człowieka, a potem Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdziły naruszenie art. 6 konwencji oochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja) ze względu na niezapewnienie prawa do obrony (art. 6) . W następstwie tego Kremzow uznał, że poniósł szkody z powodu skazania go na dożywocie w ramach procedury uznanej w Strasburgu za sprzeczną z art. 6 konwencji. Wytoczył więc kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament