Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie i odsetki ustawowe

30 kwietnia 1998 | Prawo | WW

Prace projektowe

Wynagrodzenie i odsetki ustawowe

WIKTOR W. GOLIńSKI

Bez ustalenia zakresu prac projektowych, wysokości wynagrodzenia i terminu wykonania nie można zawrzeć umowy o prace projektowe.

W myśl przepisów art. 629, 630 i 632 kodeksu cywilnego wysokość wynagrodzenia za prace projektowe może być określona:

* na podstawie szczegółowego zestawienia kosztów (liczba przepracowanych godzin przez zespół projektowy, stawki godzinowe, pozostałe koszty) ,

* ryczałtowo, * przez wskazanie uznanych przez obie strony podstaw do ustalania, np. podanie w umowie, że wartość wynagrodzenia będzie określona według wyceny ostatecznej, według materiałów pomocniczych do wycen prac projektowych "Środowiskowe Zasady Wycen Prac Projektowych -- 1997" lub jako ustalony procent od nakładów inwestycyjnych.

Wynagrodzenie za prace projektowe nie obejmuje kosztów nadzoru autorskiego, na którego pełnienie powinna być zawarta oddzielna umowa. Cenę za wykonanie prac projektowych określa się według różnych metod. Przy zamówieniach publicznych ustala się ją w trybie przetargowym. Wycenę prac projektowych wykonuje projektant. Może być ona dołączona do umowy jako załącznik. Umowa może przewidywać, że będzie do niej dołączona wycena wstępna, a rozliczenie wynagrodzenia nastąpi po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament