Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzymaj się za kieszeń

30 kwietnia 1998 | Moje Pieniądze | KM

OPŁATY SKARBOWE

Najwyższe są od umów sprzedaży rzeczy ruchomych i nieruchomości

Trzymaj się za kieszeń

Urzędowe usługi są mniej lub bardziej kosztowne, co widnieje w każdym cenniku opłat skarbowych. Każdy z nas ma prawo składać do urzędu rozmaite podania. W interesie publicznym może je pisać za darmo, ale gdy robi to we własnym interesie, musi płacić 1, 50 zł. Wyjątkiem są prośby o mieszkanie albo pomoc socjalną -- urząd za to opłat nie żąda. Kosztuje jednak rozpatrywanie załączników -- 15 groszy od sztuki. Tylko biedni, których ubóstwo znane jest organom urzędowym, są z opłat zwolnieni.

Tanio lub za darmo

Za składane podania płaci się mało, bo tych dokumentów nie piszą urzędnicy. Za to zaświadczenia są droższe, wszak tu urzędnik musi się nieco wysilić. Sporządzenie zaświadczenia, że "obywatel polski posiada zdolność prawną do dokonania czynności stanowiącej podstawę do sporządzenia aktu stanu cywilnego za granicą", kosztuje aż 10 zł. Ale przecież urzędnik musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament