Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyplomacja obrony

30 kwietnia 1998 | Publicystyka, Opinie | GR

BEZPIECZNIEJSZA EUROPA

Minister obrony Wielkiej Brytanii dla "Rzeczpospolitej"

Dyplomacja obrony

G EORGE ROBERTSON

Europę zbyt często dzielono, walczono o nią, a potem dzielono ponownieco było dobre dla kartografów, ale niedobre dla milionów ludzi, którzy ponosili tego konsekwencje. Kolejne próby zbudowania fundamentu Europy żyjącej w pokoju stwarzały jednocześnie podziały, które pokój ten burzyły.

Europejczycy pojęli jednak, jakie zagrożenia kryjąsię w podziale kontynentu. Dlatego od 1945 r. obserwujemy ogromne postępy we współpracy europejskiej - na polu wojskowym w ramach NATO, na polu politycznym i gospodarczym w ramach Unii Europejskiej.

Po okresie zimnej wojny możemy budować kontynent bardziej bezpieczny, opierający się na stabilnej współpracy, a nie na konfrontacji. Musimy zapobiegać kryzysom przez tworzenie skutecznych organizacji bezpieczeństwa. Jeżeli, mimo naszych wysiłków, kryzysy się pojawiają, musimy zdecydowanie działać na rzecz przywrócenia pokoju i stabilizacji.

Skałą, na której opiera się bezpieczeństwo Europy, jest NATO -- tak samo potrzebne teraz jak dziesięć lat temu. Najmocniejsze strony NATO to nadal wspólna obrona, ogniwo transatlantyckie oraz potencjał militarny, jaki zapewnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament