Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kronika awarii świątecznych

30 kwietnia 1998 | Magazyn | PS

I śmieszno, i straszno

Kronika awarii świątecznych

"W Aleksandrowie Kujawskim w czasie trwania defilady zarwała się podłoga na połowie trybuny, a przedstawiciele partii i władz, którzy tam się znajdowali, spadli na ziemię, nie ponosząc specjalnych obrażeń" - donosił pierwszego maja 1950 roku Biuletyn Informacyjny Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Reakcją na absurd pierwszomajowych przygotowań były rozmaite plotki. W Szczecinie ulica powtarzała, "że nie należy brać udziału w uroczystościach 1 Maja, bo w czasie manifestacji przylecą samoloty amerykańskie i będą bombardować wszystkie pochody". W jednej ze wsi (powiat bielskopodlaski) ktoś w czasie manifestacji krzyknął: "We wsi pożar!" Jednym zdaniem (zresztą nieprawdziwym) unicestwił wysiłki organizacyjne partii.

Zbezczeszczony Lenin

Gdzieś nieopodal Wrocławia na trasie pochodu przyczepiono czarną chorągiew, a w gminie Narew "koło ZMP - 40 członków w dniu 1 Maja wywiesiło sztandar amerykański". W Koszalinie ktoś oblekł wizerunek "Stalina barwami narodowymi i orłem polskim".

Nie zawsze nadążano za szybko zmieniającą się sytuacją personalną w łonie partii. W Nysie defilowano z portretem Gomułki w 1950 roku, choć tenże odszedł już w polityczny niebyt. W 1954 roku w Turku "przygotowano do manifestacji dwa portrety Berii", a w tym czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament