Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wysokie dla biednego i bogatego

30 kwietnia 1998 | Publicystyka, Opinie | JC RG

Przytłaczająca większość polskich podatników uważa, że otrzymuje od państwa "zdecydowanie mniej" lub "mniej", niż płaci podatków

Za wysokie dla biednego i bogatego

JACEK CHOłONIEWSKI

ROBERT GWIAZDOWSKI

O podatkach można mówić w czterech podstawowych kontekstach: formalnoprawnym, ekonomicznym, politycznym oraz psychologicznym. W sensie formalnoprawnym polski system podatkowy jest dziurawy jak sito, niespójny, nielogiczny i niejasny. Dużo przepisów może być interpretowanych na różnesposoby, a interpretacja zależy już nie tylko od tego, kto jej dokonuje (zmienia się urzędnik, zmienia się interpretacja) , ale także od nastrojów tego samego urzędnika, który wieczorem może mieć całkiem inne zdanie na jakiś temat, niż miał rano.

W sensie ekonomicznym system podatkowy powinien nie tylko przynosić dochody "panującemu", ale przede wszystkim sprzyjać przedsiębiorczości i wzrostowi gospodarczemu. Jak zauważył kiedyś Ronald Reagan w jednym ze swoich przemówień wspierających obniżkę podatków, "wysoka woda podnosi do góry wszystkie łódki". Nie tylko te luksusowe.

Wymowne przykłady

W tym kontekście najwymowniejsze są zawsze liczby i konkretne przykłady. Najlepszym jest gospodarcza historia ostatnich lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament