Zmiany są potrzebne, lecz nie mogą być pochopne
Prawo polskie a prawo UE
- Polskie prawo autorskie i standardy unijne
- Czy prawa człowieka są częścią prawa Wspólnoty Europejskiej
- Strasburg ANALIZA
Polskie prawo autorskie i standardy unijne
Zmiany są potrzebne, lecz nie mogą być pochopne
JANUSZ BARTA RYSZARD MARKIEWICZ
Potrzeba harmonizacji naszego prawa z unijnym wymusza zmiany w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Poprzedzać je jednak powinna analiza skutków ekonomicznych oraz negocjacje dotyczące terminu wprowadzenia zmian w życie.
Pierwszoplanowe znaczenie ma tu układ europejski z 16 grudnia 1991 r. ustanawiający stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską z jednej strony a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z drugiej (określany też jako układ europejski lub stowarzyszeniowy). Przewiduje on m. in. w art. 68 i 69, że Polska jest zobowiązana do zbliżania istniejącego i przyszłego ustawodawstwa do istniejącego w UE. Istotne znaczenie ma ponadto dokument (z 2 maja 1995 r.) "Własność intelektualna - aneks do Białej Księgi Unii Europejskiej", dotyczący przygotowania stowarzyszonych państw Europy Środkowowschodniej do zintegrowania się z rynkiem wewnętrznym UE. Proponuje on zainteresowanym krajom podzielenie prac przystosowawczych na dwa etapy, nie wyznaczając jednak dla nich żadnych terminów.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta