Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adasiowa lipa

30 kwietnia 1998 | Magazyn | MP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Podróż sentymentalna

Adasiowa lipa

Pomnik wieszcza

Pierwsze, co zwykły podróżny czyni, to wdrapuje się na najbliższy pagórek. Trafia na niewielki cmentarz. Na nagrobkach nazwiska: Kuniewicz, Paćko, Łaziuk, Ślinko... Josif German - "zabity przez Niemców w 1944 roku". Nagle, w oddali, zza połamanych przez śnieg lub wichurę gałęzi drzew dostrzec można drewniane, kryte strzechą zabudowania. Tak oto ci, którzy odeszli, wskazują drogę przybyszom.

Okolica rolnicza, pastwiska i zaorane pola. Krajobraz łagodny, w tle ściana lasu. Drewniany, rekonstruowany zespół budynków dzieli się na dom Mickiewiczów, zabudowania gospodarcze z wyróżniającą się jednopiętrową spiżarnią oraz niewielką sauną, swojską "banią", nad pobliskim stawem. Wzrok ogarnia jeszcze przedwojenny obelisk wzniesiony ku czci poety, betonowe słupy odgromników i złamaną przez piorun lipę. Tłem dla tego jest Góra Żarnowa - łagodne wzniesienie górujące nad okolicą. Oto miejsce, gdzie w 1798 roku urodził się Adam Mickiewicz.

Odbudowa pieca

- Jesteśmy zdunami. Rekonstruujemy piece. Brygada cieśli właśnie wyjechała, teraz my tu pracujemy - przedstawiają się Jurij i Wiktor Lebiediewowie. Wyjaśniają, że obiekt powinien zostać oddany do użytku jesienią, wówczas zaczną przyjeżdżać turyści....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament