Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Towarzystwo wspólnych kąpieli

30 kwietnia 1998 | Gazeta | JN

USTKA ZDROJ

Łagodny klimat przyciąga wielu kuracjuszy

Towarzystwo wspólnych kąpieli

Ustka ma statut uzdrowiska zaledwie od dziesięciu lat, ale działalność leczniczą prowadzi się tu od około stu lat. Pierwotnie od ubiegłego wieku miejscowość pełniła funkcję kąpieliska morskiego.

Początek XIX wieku był okresem, kiedy publiczne kąpiele morskie uważane były za występek niezwykle gorszący, wrażący sposób naruszający przyjęte obyczaje. Rozpowszechniająca się moda na kąpiele w nadmorskich kurortach stała się powoli stylem wypoczynku, lecz spotykała się z ostrą krytyką ze strony Kościoła i szkoły, które stały na straży moralności. W takiej atmosferze rodziło się nowe oblicze Ustki, która z małego portu handlowego i osady rybackiej przeradzała się w miejscowość wypoczynkowouzdrowiskową.

Początkowo upodobała ją sobie jako kurort okoliczna szlachta i mieszczanie z pobliskiego Słupska. Częste przyjazdy skłaniały stałych bywalców do wznoszenia tu stylowych willi i pensjonatów. Wkrótce na wypoczynek do Ustki coraz liczniej zaczęli przyjeżdżać przedstawiciele tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament