Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzwon na śmierć caratu

30 kwietnia 1998 | Kultura | KM

O Rasputinie na poważnie

Dzwon na śmierć caratu

Mogłoby się wydawać, że o Rasputinie nie da się już powiedzieć żadnego nowego, świeżo brzmiącego słowa. Tyle przecież powstało o nim książek i filmów, przeważnie -- niestety -- złych i bardzo złych. Tę tradycję spróbował przełamać Henri Troyat swoją biografią Grigorija Rasputina, wydaną dwa lata temu przez Gallimarda we Francji, a obecnie, po przekładzie Józefa Waczkówa, przez Iskry w Polsce.

87-letni autor "Rasputina" naprawdę nazywa się Lew Tarasow. W Moskwie, gdzie przyszedł na świat, jego ojciec posiadał sieć sklepów tekstylnych. Majątek przepadł jednak, a rodzina uszła z życiem, odpływając z Rosji jednym z ostatnich statków, jakie zapuściły się po rewolucji bolszewickiej na Morze Czarne. Z czasem odniósł w Paryżu sukces literacki. Za powieść "Araigne", jaką opublikował już jako Henri Troyat, otrzymał w 1938 r. Nagrodę Goncourtów, a w 1959 r. został przyjęty do Akademii Francuskiej. Jego popularyzatorskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament