Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klęska przyrody

30 kwietnia 1998 | Gazeta | KF

Skażone wody Gwadalkiwiru płyną do Atlantyku

Klęska przyrody

Setki martwych ryb usłały brzegi wielkiej rzeki Gwadalkiwir w południowej Hiszpanii. Jest to jedna z największych katastrof ekologicznych, jakie wydarzyły się w ciągu ostatnich kilku lat w Europie. Wstępne szkody szacuje się obecnie na 13 mln dol. Są to zabite ptaki, ryby i kraby oraz zbiory nie do odratowania.

Do wypadku doszło, kiedy wybuchł zbiornik gigantycznych rozmiarów, gromadzący odpady toksyczne z kopalni w Aznalcollar, w pobliżu Sewilli i masy skażonej wody (blisko pięć milionów metrów sześciennych odpadów) popłynęły najpierw do rzeki Guadiama, a potem do Gwadalkiwiru zabijając życie w jej nurcie, niszcząc okoliczne zbiory i dewastując środowisko. Fala toksyn zagroziła Narodowemu Parkowi Donana -- jednemu z ważniejszych rezerwatów przyrody w Europie. Żyją tu m. in. rzadkie gatunki zwierząt i ptactwa wodnego. Są tu ostoje rysia i orła.

Park Narodowy Donana został uznany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament