Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lewica, święty i uroczystości

30 kwietnia 1998 | Kraj | BW

1 Maja robotniczy, 3 Maja państwowy

Lewica, święty i uroczystości

Święto pracy 1 Maja jak co roku fetują lewicowe partie i organizacje -- OPZZ, SdRP i PPS. Obchodzonemu od 1890 roku świeckiemu świętu religijne znaczenie nadał jednak papież Pius XII, proklamując w 1956 roku 1 maja świętem Józefa Robotnika -- patrona robotników. Obchodzi je Kościół, NSZZ "Solidarność" i część polityków Akcji Wyborczej Solidarność. Polska prawica celebruje raczej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Pierwsza Majówka

Lewica przyznaje, że skupiała się głównie na organizacji obchodów 1 Maja. Po socjalistycznych hucznych pochodach i festynach "Trybuny Ludu" pozostały przemarsze uliczkami i majówki. W Warszawie o godzinie 9 rano swój pochód na rondzie de Gaulle'arozpocznie PPS. Złoży kwiaty na ul. Wareckiej, gdzie miała swoją siedzibę redakcja "Robotnika", a następnie przyłączy się do wiecu OPZZ na placu Grzybowskim. Pochód OPZZ, SdRP i Ruchu Ludzi Pracy ruszy o godzinie 10 sprzed siedziby centrali przy ul. Kopernika. Koniec przewidziany jest przy kamieniu upamiętniającym robotnicze wystąpienia w 1904 roku. Wcześniej lewica złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i pod Bramą Straceń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament