Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadwiślańska celebra

30 kwietnia 1998 | Magazyn | JZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rytuały i obrzędy

Nadwiślańska celebra

Na nowy most można wejść dopiero po uroczystym przecięciu wstęgi. Na nową drogę życia - po przeniesieniu panny młodej przez próg. Każde doniosłe wydarzenie ma swoje symboliczne gesty podyktowane przez tradycję i obowiązujące obyczaje. Ma swój rytuał. W wojsku celebruje się przysięgę, na uczelni nadanie doktoratu honoris causa.

Chrzciny bratanka, urodziny szwagra, wesele kuzynki - co jakiś czas mobilizujemy się z okazji rodzinnych uroczystości. W pracy świętujemy imieniny pani Krysi albo rocznicę założenia firmy. Ceremoniałów nie da się uniknąć. Czy nam się to podoba, czy nie, uczestniczymy w nich przez całe życie.

- Im bardziej zdarzenia są powtarzalne, tym bardziej narastają wokół nich zachowania skonwencjonalizowane. Rytuały porządkują nasz świat - twierdzi dr Andrzej Szpociński, socjolog kultury z Instytutu Studiów Politycznych PAN. - Rzeczywistość jest nieprzewidywalna, chaotyczna, czujemy się w niej zagrożeni. Oswajamy ją poprzez rytuały. One pokazują, że przynależymy do wyższego porządku, który trwa i nie podlega zmianie.

Złapać muchę

Polskie sposoby celebrowania wynikają z naszej obyczajowości: katolickiej i tradycyjnej. Żyjemy wydarzeniami religijnymi i rodzinnymi. Od świąt Bożego Narodzenia do świąt Wielkiejnocy, od chrzcin do wesela. Wokół nich narosła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament