Dyskretny urokstrajku
Miejscowy rynek pracy był przez dziesięciolecia oazą spokoju we wstrząsanejprotestami Europie. Dziś Duńczycy to jedyna strajkująca europejska nacja.
Dyskretny urokstrajku
NATHAN GURFINKEL
z kopenhagi
Rozpoczęty w poniedziałek strajk z udziałem niemal pół miliona pracowników sektora prywatnego w Danii zaskoczył wszystkich i stał się sensacją w skali międzynarodowej. Strajk powszechny jest postrzegany jako anachronizm i przejaw irracjonalizmu w dzisiejszych społeczeństwach o wysokim stopniu zorganizowania. W krajach Unii Europejskiej do ostatniej takiej wielkiej akcji doszło w roku 1995, kiedy dziesiątki tysięcy ludzi zatrudnionych we francuskim sektorze państwowym porzuciły pracę. Załogi prywatnych przedsiębiorstw nie poparły protestu. Również w pozostałych państwach europejskiej "15" od lat na rynku pracy panuje spokój.
Pracownicy w krajach UE wykazują daleko idącą powściągliwość, jeśli chodzi o żądania płacowe. W roku ubiegłym wzrost płacy realnej wyniósł 0, 9 proc. Komisja Europejska przewiduje, że wprzyszłym roku będzie to 1, 1 proc. Wzgląd na konkurencyjność eksportu coraz wyraźniej bierze górę nad krótkotrwałymi korzyściami wynikającymi z wyższych uposażeń. W niektórych państwach system zawierania układów zbiorowych i ustawodawstwo pracy jest ściśle powiązane z rozwojem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta