Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Powietrzny kurort'' na skraju Kaszub

30 kwietnia 1998 | Gazeta | MT

PROPOZYCJA NA LATO

"Powietrzny kurort'' na skraju Kaszub

Oddalony o 30 kilometrów od Gdańska Przywidz i otaczające go wioski były już przed wojną chętnie odwiedzane przez turystów. Przyjeżdżali do Mariensee (tak wówczas nazywał się Przywidz) głównie mieszkańcy Wolnego Miasta Gdańska, gdyż wioska znajdowała się w jego granicach, choć ściślej należałoby określić -- na jego granicy. Południowa granica gminy Przywidz pokrywa się bowiem prawie zgranicą Wolnego Miasta Gdańska i Rzeczypospolitej.

Historia ponadsiedemsetletniego istnienia wioski, a także sąsiednich wsi -- Klonowa i Trzepowa -- jest niezwykle barwna, choć, niestety, zachowało się niewiele jej śladów. Pierwsze wiadomości o tych miejscowościach pochodzą z 1294 roku, kiedy to książę Pomorza Mestwin II darował je zakonowi Cystersów w Eldenie, co zostało zapisane w akcie darowizny z tamtych czasów. O znaczeniu tego miejsca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1374

Spis treści
Zamów abonament