Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Premier polskiej kultury

12 stycznia 1995 | Kultura | JC

Promocja "Autobiografii" Jerzego Giedroycia

Premier polskiej kultury

Gdy w 1989 r. Zenon Modzelewski, superior paryskiego domu księży palotynów zwrócił się do Jerzego Giedroycia, założyciela Instytutu Literackiego w Paryżu z prośbą o napisanie wspomnień do serii "Świadkowie XX wieku", redaktor i wydawca miesięcznika "Kultura", "Zeszytów Historycznych" oraz Biblioteki Kultury wyraził życzenie, by rozmowę przeprowadził z nim Krzysztof Pomian. Po kolejnych spotkaniach ukazała się opracowana, jak to nazwał Jerzy Giedroyc, w formie "sprawozdania z życia", -- "Autobiografia na cztery ręce". Wydał ją warszawski "Czytelnik" w serii "Archiwum Kultury". We wczorajszym wieczorze promocyjnym w czytelnikowskiej kawiarni wziął udział Krzysztof Pomian.

Na książkę złożyły się trzy części: "W Polsce niepodległej", "Wojna" i "Emigracja". W słowie wstępnym Jerzy Giedroyc napisał, że zarówno w kraju, jak i na emigracji utrwalił się niedobry zwyczaj, że każdą działalność publiczną usiłuje się otaczać tajemnicą. Wynika on z braku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament