Podatkowe wariacje
Podatkowe wariacje
Cezary Orłowski
Definicję zobowiązania podatkowego, a więc skonkretyzowanego obowiązku podatkowego, podaje art. 2 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 ze zm. ). Zgodnie z nią jest to wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie do uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa lub gminy świadczenia pieniężnego, zwanego przez ww. ustawę podatkiem. Zobowiązanie do poniesienia tego świadczenia, a więc obowiązek podatkowy, może być nałożony wyłącznie ustawą, która określa warunki jego powstania, a więc podmiot, przedmiot, podstawę opodatkowania, warunki i terminy płatności, a także stawki podatkowe (art. 2 ust. 2 ww. ustawy oraz wyroki NSA z 13 września 1989 r. , sygn. CRN 26/ 89 i z 6 sierpnia 1992 r. , sygn. III SA 709/ 92) . Wszelkie zmiany dotyczące podmiotów, przedmiotu, podstawy opodatkowania, warunków i terminów płatności oraz stawek podatkowych mogą być dokonywane wyłącznie w drodze ustawowej. Jest to generalna zasada prawa podatkowego, zapisana również w konstytucji podatkowej, jaką jest ustawa o zobowiązaniach podatkowych.
Ustawa ta, podobnie jak inne szczególne (nakładające obowiązek podatkowy) , dają zarówno Radzie Ministrów, jak i -- częściej -- ministrowi finansów, pewnego rodzaju uprawnienia. Te ustawowe delegacje nie umożliwiają jednakże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta