Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowe wariacje

12 stycznia 1995 | Prawo | CO

Podatkowe wariacje

Cezary Orłowski

Definicję zobowiązania podatkowego, a więc skonkretyzowanego obowiązku podatkowego, podaje art. 2 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 ze zm. ). Zgodnie z nią jest to wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie do uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa lub gminy świadczenia pieniężnego, zwanego przez ww. ustawę podatkiem. Zobowiązanie do poniesienia tego świadczenia, a więc obowiązek podatkowy, może być nałożony wyłącznie ustawą, która określa warunki jego powstania, a więc podmiot, przedmiot, podstawę opodatkowania, warunki i terminy płatności, a także stawki podatkowe (art. 2 ust. 2 ww. ustawy oraz wyroki NSA z 13 września 1989 r. , sygn. CRN 26/ 89 i z 6 sierpnia 1992 r. , sygn. III SA 709/ 92) . Wszelkie zmiany dotyczące podmiotów, przedmiotu, podstawy opodatkowania, warunków i terminów płatności oraz stawek podatkowych mogą być dokonywane wyłącznie w drodze ustawowej. Jest to generalna zasada prawa podatkowego, zapisana również w konstytucji podatkowej, jaką jest ustawa o zobowiązaniach podatkowych.

Ustawa ta, podobnie jak inne szczególne (nakładające obowiązek podatkowy) , dają zarówno Radzie Ministrów, jak i -- częściej -- ministrowi finansów, pewnego rodzaju uprawnienia. Te ustawowe delegacje nie umożliwiają jednakże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament