Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Resort finansów wpływał na rynkowe ceny BSK

12 stycznia 1995 | Ekonomia | TŚ

NIK o prywatyzacji Banku Śląskiego

Resort finansów wpływał na rynkowe ceny BSK

-- Wycena akcji Banku Śląskiego, wynosząca 50 zł (500 tys. zł) , była prawidłowa -- twierdzą eksperci powołani przez sejmową Komisję Przekształceń Własnościowych. NIK neguje te opinie ekspertów i ujawnia, że Ministerstwo Finansów od lutego do kwietnia 1994 r. sprzedawało na giełdzie akcje BSK nie tylko podczas dogrywek, ale też składając zlecenia z limitem ceny.

Dwaj eksperci, którzy podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Prywatyzacji oceniali dokonaną przez resort finansów w ostatnich dniach października 1993 r. wycenę akcji BSK (ustalono wtedy, że cena akcji w publicznej ofercie będzie wynosiła 50 zł) stwierdzili, że była ona poprawna. Prof. Andrzej Sopoćko (Uniwersytet Warszawski, doradca Związku Banków Polskich) swą ocenę oparł na analizie trendów długoterminowych (rocznych) dla spółek notowanych na giełdzie i dla banków giełdowych. Jego zdaniem, cena akcji BSK, ustalona na podstawie informacji dostępnych w końcu października 1993 r. , powinna wynosić od 29 do 59 zł. -- Uwzględniając 20-proc. dyskonto dla nabywców akcji w publicznej ofercie, cena 50 zł była prawidłowa -- powiedział.

Także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament