Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orka na ugorach

12 stycznia 1995 | Ekonomia | IT

Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Olsztynie

Orka na ugorach

W ciągu prawie trzech lat, jakie minęły od jego powstania, olsztyński oddział AWRSP przejął wszystko, co państwowego było do przejęcia w Olsztyńskiem, Ciechanowskiem i Ostrołęckiem. Razem 430 566 ha gruntów, w tym ponad 50 tysięcy jezior i stawów oraz 156 pegeerów (w tym 131 w Olsztyńskiem) .

Wartość przejętego majątku trwałego wyniosła ponad 638 mln zł (6, 38 bln starych zł) , a jego zadłużenie ponad 123 mln zł (1, 23 bln zł) . Dzisiaj około 40 000 ha z tych ziem stanowią zarośnięte chwastami i od kilku lat nie użytkowane ugory.

Wszystko na sprzedaż

Oddział jako jednostka ustawowo samofinansująca się przejmował, w pierwszej kolejności, gospodarstwa dobre i te wystawiał na sprzedaż. Efektywność ogłoszonych przetargów wyniosła 37 proc. Z ogólnej liczby 1490 aż 67 proc. ogłoszono w ubiegłym roku. Sprzedano jednak tylko 5000 ha ziemi 800 nabywcom. Gros kupujących stanowili rolnicy z Ostrołęckiego i Ciechanowskiego, a najwięcej chętnych było na kilkuhektarowe areały.

Oddział sprzedał dwa gospodarstwa -- w Sitnie (od dwóch lat nie pracuje, ziemie leżą odłogiem) i Równinie Górnej (na dobrych czarnoziemach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament