Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatnie saldo polskiego handlu ze Stanami Zjednoczonymi

12 stycznia 1995 | Ekonomia | TZ

Przed konferencją w Cleveland

Dodatnie saldo polskiego handlu ze Stanami Zjednoczonymi

Z udziałem prezydenta Clintona i przedstwicieli ponad 300 firm amerykańskich rozpoczyna się dziś w Cleveland (Ohio) dwudniowa konferencja na temat handlu i inwestycji USA w Europie Środkowej i Wschodniej. Ze stroną amerykańską spotkają się delegacje 14 państw z tej części Europy. Na czele grupy polskiej stoi wicepremier i minister finansów, Grzegorz Kołodko.

Jak wynika z wypowiedzi przedstwicieli administracji amerykańskiej, głównym celem zwołanego z inicjatywy Białego Domu spotkania jest zademonstrowanie politycznego poparcia rządu Stanów Zjednoczonych dla współpracy amerykańskiego biznesu z krajami wspomnianego regionu. Chodzi również o przekonanie rządów tych państw do usunięcia przeszkód w inwestowaniu tam amerykańskich kapitałów.

W ciągu ostatniego roku Polsce udało się zlikwidować deficyt handlu z USA. W pierwszych 10 miesięcach 1994 r. polski eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 47, 7 proc. , osiągając wartość 542 milionów dolarów. Jednocześnie spadł import towarów amerykańskich o 34, 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 1993 roku. W tym czasie polsko-amerykańskie obroty handlowe osiągnęły wartość 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament