Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antycieplarniany program Ameryki

12 stycznia 1995 | Nauka i Technika | KF

Baron Fourier przewidział

Antycieplarniany program Ameryki

Temat gazów szklarniowych nie schodzi z łamów najpoważniejszych dzienników na świecie. Koncentracja ich w atmosferze stale rośnie. Grozi nam globalne ocieplenie klimatu o nieobliczalnych skutkach dla gospodarki światowej, zdrowia i życia ludzi -- zgodnie twierdzą dziś naukowcy. Zdawałoby się, że złe prognozy klimatyczne dotarły już wszędzie. Ba, o tym, że atmosfera będzie się ocieplać mówił już w 1827 r. baron Jean Baptiste Joseph Fourier, matematyk i fizyk, członek francuskiej Akademii Nauk. 70 lat później prof. Svante August Arrhenius, szwedzki fizykochemik, laureat Nagrody Nobla, opisał zjawisko efektu cieplarnianego, czyli gromadzenia się dwutlenku węgla nad ziemią i wynikające z tego negatywne konsekwencje dla klimatu. Ale na dobrą sprawę dopiero po upływie prawie stu lat przestał to być problem naukowy, a stał się społeczno-polityczny. Od dwóch lat lat decydenci łamią sobie głowę co będzie z pogodą po 2000 r.

Gdy prezydent Bill Clinton ogłosił program ograniczenia w Ameryce emisji gazów szklarniowych w 2000 r. do poziomu z roku 1990, świat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament