Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strach przed nieznanym

12 stycznia 1995 | Świat | IE

Szacujesię, żespośród 6 milionów Palestyńczyków 45 proc. żyjenaterenachokupowanychprzez Izraelorazwsamym Izraelu. 370 tys. palestyńskichuchodźcówprzebywaobecniew Libanie.

Strach przed nieznanym

Po podpisaniu porozumienia o ograniczonej autonomii dla Palestyńczyków pojawiło się nowe pytanie. Jaka będzie przyszłość więcej niż połowy tego narodu? Co zrobią Palestyńczycy przebywający obecnie na uchodźstwie? Czy stracili prawo powrotu do kraju, z któregozmuszeni zostali emigrować? Jakie znaczenie mają dziś rezolucje ONZ gwarantujące im prawo do powrotu? Dla przymusowych emigrantów prawo to jest ciągle rzeczą świętą i nie dopuszczają możliwości, aby politycy mogli ustąpić w tej sprawie. Wśród uchodźców mieszkających na terenie Libanu problem ten jest ważniejszy niż gdziekolwiek indziej, a to ze względu na fatalne społeczno-ekonomiczne położenie, w jakim się tam znajdują.

Jak dotychczas nie udało się nikomu opracować pełnego i wiarygodnego obrazu demograficzno-geograficznego narodu palestyńskiego. Palestyńczycy żyją w różnych krajach świata, a państwa te nie prowadzą statystyk, jeżeli chodzi o Palestyńczyków zamieszkujących ich terytoria. Ogólnie liczebność tego narodu szacuje się na 6 milionów (ok. 3 proc. świata arabskiego) , z czego 45 proc. żyje na terenach okupowanych przez Izrael oraz w samym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 374

Spis treści
Zamów abonament