Strach przed nieznanym
Szacujesię, żespośród 6 milionów Palestyńczyków 45 proc. żyjenaterenachokupowanychprzez Izraelorazwsamym Izraelu. 370 tys. palestyńskichuchodźcówprzebywaobecniew Libanie.
Strach przed nieznanym
Po podpisaniu porozumienia o ograniczonej autonomii dla Palestyńczyków pojawiło się nowe pytanie. Jaka będzie przyszłość więcej niż połowy tego narodu? Co zrobią Palestyńczycy przebywający obecnie na uchodźstwie? Czy stracili prawo powrotu do kraju, z któregozmuszeni zostali emigrować? Jakie znaczenie mają dziś rezolucje ONZ gwarantujące im prawo do powrotu? Dla przymusowych emigrantów prawo to jest ciągle rzeczą świętą i nie dopuszczają możliwości, aby politycy mogli ustąpić w tej sprawie. Wśród uchodźców mieszkających na terenie Libanu problem ten jest ważniejszy niż gdziekolwiek indziej, a to ze względu na fatalne społeczno-ekonomiczne położenie, w jakim się tam znajdują.
Jak dotychczas nie udało się nikomu opracować pełnego i wiarygodnego obrazu demograficzno-geograficznego narodu palestyńskiego. Palestyńczycy żyją w różnych krajach świata, a państwa te nie prowadzą statystyk, jeżeli chodzi o Palestyńczyków zamieszkujących ich terytoria. Ogólnie liczebność tego narodu szacuje się na 6 milionów (ok. 3 proc. świata arabskiego) , z czego 45 proc. żyje na terenach okupowanych przez Izrael oraz w samym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta